Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych

   

powrót
do strony głównej

 

 

MAŁA ELEKTROWNIA WODNA
ŁĄCZANY

Czas realizacji: czerwiec 2002 - styczeń 2004

Moc elektrowni - 2,3 MW

Mała Elektrownia Wodna przy stopniu Łączany na Wiśle produkuje energię czystą ekologicznie. Jest to energia odnawialna, która do roku 2010 ma w krajach Unii Europejskiej zaspokajać 12% potrzeb.

Stopień wodny Łączany został zbudowany przez Skanska S.A. Oddział Budownictwa Hydroinżynieryjnego w Krakowie (wtedy działający jako Krakowskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodno-Inżynieryjnego), w latach 1956-60 w ramach programu zabudowy Górnej Wisły. Składa się on z następujących zasadniczych elementów:
- jaz piętrzący z przepławką dla ryb
- zapora ziemna czołowa
- most drogowy w drodze powiatowej 04-206 Łączany - Rusocice
- obwałowania boczne

Wpływ MEW na środowisko
Mała Elektrownia Wodna Łączany ma pozytywny wpływ na środowisko. Woda, po zrzucie do kanału, posiada lepsze parametry czystości niż przed pobraniem. Wynika to z faktu, że turbiny wodne działają jak klasyczny aerator. Napowietrzanie wody powoduje znaczne zmniejszenie zanieczyszczeń biologicznych. Na kratach wlotowych na ujęciu wody gromadzą się zanieczyszczenia płynące rzeką. Są one usuwane do kontenera i wywożone na wysypisko. 

Obliczone natężenie hałasu, wywołane dźwiękami o niskiej częstotliwości, przy budynku wynosi około 56 decybeli, co odpowiada głośnej rozmowie (60-70dB). Praca elektrowni nie jest słyszalna nawet na drodze przebiegającej na koronie zapory.
Dodatkowo, gdyby w ciągu roku energię uzyskaną z MEW wyprodukowano w elektrowni węglowej, to wystąpiłaby znaczna emisja zanieczyszczeń atmosferycznych.

 

 

 

 

WODA

 

Łęki
Łączany
wieś
1500 osób
pow. wadowicki
gmina Brzeźnica
Dolina Pięciu Stawów
Dolina Chochołowska
Kraków
Zakopane - Olcza
Zakopane - Ustup
   
   
   
   
   
   
   
   
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

Publikacja powstała w ramach projektu "Zielona edukacja w małopolskich szkołach"
Więcej informacji o projekcie na stronie:
 http://www.zielonaedukacja.eco.pl