Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych

   

powrót
do strony głównej

 

 

KOLEKTORY SŁONECZNE
w KOŚCIELE JEZUITÓW
"NA GÓRCE"

pod wezwaniem MB Nieustającej Pomocy w Zakopanem

W 1898 roku zakon otrzymał zgodę na wybudowanie w Zakopanem domu Towarzystwa Jezusowego. Jezuici kupili parcelę z domem na stoku Gubałówki od Wojciecha Gąsienicy-Kubiorka i przeniósłszy budynek na wyższą część gruntu (nazywaną Górką) zorganizowali w nim niewielki klasztor. Niebawem przystąpiono do budowy przyklasztornego kościoła, który ukończono w 1908 roku.

Projekt wykonał jezuita Stanisław Dydek, uczeń Edgara Kovátsa z zakopiańskiej Szkoły Przemysłu Drzewnego. Według jego szkiców zbudowano także główny ołtarz, poświęcony patronce kościoła, Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Jej wizerunek, będący kopią cudownego obrazu z kościoła OO. Redemptorystów w Rzymie, zdobi do dziś główny ołtarz.

W czasie okupacji jezuici zostali wypędzeni z Zakopanego, a kościół wraz z klasztorem zajęli Niemcy. Od 1945 roku kościół pełni z powrotem swoje funkcje. W  latach 90-tych XX w. obok klasztoru wybudowano wielki dom wypoczynkowy księży Jezuitów, projektowany przez arch. Zbigniewa Śliwińskiego. 

 

Fragment pracy konkursowej - I miejsce
Autorki:
uczennice Gimnazjum w Kościelisku, Anna Bukowska oraz Elżbieta Bukowska
Zdjęcia: Anna Bukowska, Elżbieta Bukowska

Poniżej znajduje się zdjęcie instalacji solarnej Księży Jezuitów. Jest ona wykorzystywana głównie do ogrzewania wody oraz okresowo do ogrzewania budynku. Właściciele wskazują na duże oszczędności na ogrzewaniu ciepłej wody.


Anna Bukowska oraz Elżbieta Bukowska
na tle instalacji solarnej Księży Jezuitów w Zakopanem

 

 

 

 

SŁOŃCE

 

Oświęcim
Proszówki
Sułoszowa

Zakopane
pow. tatrzański
gmina Zakopane

   
   
   
   
   
   
   
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Publikacja powstała w ramach projektu "Zielona edukacja w małopolskich szkołach"
Więcej informacji o projekcie na stronie:
 http://www.zielonaedukacja.eco.pl