Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych

   

powrót
do strony głównej

 

ZAWOJA - PRZYSŁOP
WIATRAK ZAKONU KARMELITÓW BOSYCH


Elektrownia wiatrowa Zawoja-Przysłop

Przysłop to typowy dla beskidzkiej wsi przysiółek. Jest on malowniczo położony na wysokości około 700 m n.p.m. w Paśmie Jałowieckim Beskidu Żywieckiego na terenie trzech gmin: Zawoi, Stryszawy i Makowa Podhalańskiego oraz w bliskim sąsiedztwie Babiogórskiego Parku Narodowego. Na Przysłopiu można jeszcze spotkać stare drewniane domy, piwniczki i liczne przydrożne kapliczki. Znajduje się tu klasztor oo. Karmelitów Bosych i elektrownia wiatrowa powstała z inicjatywy zakonników.

29 czerwca 1996 roku w Zawoi Przysłop, na wysokości około 700 m n.p.m., nieopodal klasztoru oo. Karmelitów Bosych pojawiła się atrakcja ekologiczna, a zarazem turystyczna, jaką jest wznosząca się w górę 30-metrowa konstrukcja, zwieńczona trzema skrzydłami. Budowla ta to elektrownia wiatrowa, potocznie zwana wiatrakiem, przetwarzająca energię wiatru w energię elektryczną. Inwestorem i użytkownikiem elektrowni wiatrowej jest klasztor oo. Karmelitów Bosych w Zawoi Zakamień. Inicjatorem jej budowy był o. Romuald Wilk, znany również z innych rozwiązań proekologicznych w klasztorze (pompy ciepła, kolektory słoneczne). "Wiatrak jest w pełni zautomatyzowaną i profesjonalną elektrownią wiatrową typu EW 160 firmy NOWOMAG SA z Nowego Sącza. Całością pracy elektrowni steruje układ mikroprocesorowy, wykonany przez firmę SALTA sp. z o.o. z Krakowa. Elektrownia wyposażona jest w silnik wiatrowy trzyskrzydłowy o średnicy wirnika 22 m.

Łopaty wirnika mają regulowany kąt ustawienia na wiatr dla uzyskania stałej prędkości wirnika. Prądnica asynchroniczna o mocy 160 kW zblokowana jest z przekładnią walcową trójstopniową i hamulcem tarczowym. Całość umieszczona jest w obrotowej głowicy na wieży wsporczej staloworurowej o wysokości 30 m z wejściem wewnętrznym do głowicy. Elektrownia pracuje przy prędkości wiatrów od 4 do 25 m/s, moc znamionową 160 kW wiatrak uzyskuje przy prędkości wiatru 14 m/s".Budowa elektrowni wiatrowej finansowana była przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Bielsku-Białej, Ekofundusz i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska z Warszawy, prywatnych sponsorów i zakon. Miejsce, w którym usytuowany jest wiatrak, to cel wycieczek przebywających w Zawoi wczasowiczów i turystów, skąd podziwiać można malowniczą panoramę Pasma Policy, masywu Babiej Góry i Pasma Jałowca. Wszelkich informacji dotyczących funkcjonowania elektrowni wiatrowej udzielają oo. karmelici bosi z klasztoru w Zawoi Zakamień.

Szkoła Edukacji Środowiskowej na Bursztynowym Szlaku (Szkoła Podstawowa nr 4 w Zawoi)

Ścieżka edukacyjna

Długość ścieżki: około 7 km 

Czas przejścia ze zwiedzaniem: około 5 godz.

Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika po ścieżce dydaktycznej w Szkole Podstawowej nr 4 w Zawoi Przysłop.

Ścieżka ukazuje najciekawsze elementy przyrodnicze, ekologiczne i kulturowe Przysłopia. 

Ścieżka składa się z 14 punktów przedstawiających działalność społeczności lokalnej na rzecz środowiska naturalnego i kulturowego, osiągnięcia szkoły, stare chaty, studnie i piwniczki przydrożne, lokalnych twórców i rzemieślników, różnorodność przydrożnych kapliczek, klasztor oo. Karmelitów Bosych (a w nim kolektory słoneczne, pompy ciepła i kocioł na biomasę), elektrownia wiatrowa, miejscową bioróżnorodność (siedliska zwierząt, formy skalne, potok górski, bory jodłowe i lasy bukowe, stanowiska roślin chronionych), krajobraz górski z widokami na Pasmo Babiej Góry, Policy i Jałowca. 

Kontakt: 

Szkoła Podstawowa nr 4 w Zawoi Przysłop, 
34-222 Zawoja 886,
tel/fax: (0-33) 877 50 31 
e-mail:
zawojasp4@interia.pl

 

 

 

WIATR

 

Zawoja-Przysłop
wieś
pow. suski
gmina Zawoja

Dzianisz
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Publikacja powstała w ramach projektu "Zielona edukacja w małopolskich szkołach"
Więcej informacji o projekcie na stronie:
 http://www.zielonaedukacja.eco.pl