Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych

   

powrót
do strony głównej

 

BIOMASA

WIERZBA ENERGETYCZNA 
W GMINIE NOWE BRZESKO


Żniwa z wierzby energetycznej w gminie Nowe Brzesko

Fragmenty pracy konkursowej - III miejsce
Autor: Monika Czekaj z Gimnazjum w Mniszowie
Zdjęcia: Monika Czekaj
Tekst poddano niewielkiej modyfikacji.

Tradycje uprawiania wierzby w gminie Nowe Brzesko mają wiele lat. Mokre, nadwiślańskie tereny zachęcały do sadzenia tu wierzby purpurowej (salix purpurea) potocznie zwaną przez Nowobrzeszczan wikliną, z której przez lata wyplatano koszyki. Na terenach przy Wiśle, gdzie do połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku  rosła wiklina, zrobiono łąki zalewowe, gdyż wiklina utrudniała spływanie kry lodowej zakłócając i tamując naturalnych ruch wody – mówi jeden z Nowobrzeszczan.

Od kilku lat w gminie Nowe Brzesko coraz głośniej jest o innym gatunku wierzby. Gospodarz z Hebdowa pan Krzysztof Siwek: „kilka lat temu postanowiłem zasadzić wierzbę energetyczną na 5 arach, na podmokłym terenie w Mniszowie. Roślina miała znakomite warunki do rozwoju więc po trzech latach przystąpiłem do zbiorów. Spodziewam się, że z 5 arów zbiorę ponad 10 kubików zrębków wierzby. Specjalnie w tym celu sprowadziłem fińską maszynę o wartości 30 tys. zł do zrębkowania wierzby”. Pan Krzysztof od kilku lat ogrzewa swój dom trocinami i różnymi odpadami drewna. Na pierwsze w gminie i powiecie żniwa wierzby energetycznej zaprosił przyjaciół i znajomych z okolicy.


Pan Krzysztof Siwek przy maszynie do zrębkowania wierzby

Zainteresowanie sadzeniem wierzby wyrażają także inne osoby obserwujące zbiory. Jak dalej energia będzie tak drożeć, to na pewno ludzie zaczną sadzić u nas wierzbę. Terenów do jej uprawy mamy w gminie wiele, a jej wartość energetyczna i kaloryczność zachęca do uprawy i zrębkowania. Mamy zamiar zasadzić wierzbę na 40 arach, a podobno zbierając plon tylko z 30 arów rocznie, można spokojnie w ciągu roku ogrzać dwustumetrowy dom – mówią rolnicy ze Śmiłowic.


Sadzenie wierzby energetycznej

Fragmenty wypowiedzi 
wójta gminy Nowe Brzesko pana Jana Chojki 
na temat wierzby energetycznej 
w wywiadzie udzielonym Monice Czekaj:

(...) Wierzba jest materiałem odnawialnym corocznie, przez co najmniej 30 lat. Dzięki tej własności stanowi ekonomicznie i ekologiczne uzasadniony surowiec dla energetyki cieplnej i innych dziedzin gospodarki. Możemy być uprawiana prawie na wszystkich rodzajach gleby, z których obecnie znaczna część jest nieużytkami. Daje ona rolnikom możliwość prowadzenie opłacalnej gospodarki produkcyjnej. Z 1ha plantacji można uzyskać rocznie 20 ton suchej masy o wartości opalowej 8 m sześciennych oleju opałowego lub 10 ton węgla. Zawiera śladowe ilości związków azotu a emisja dwutlenku węgla podczas spalania równoważona jest przez proces asymilacji rośliny.

Wierzbę energetyczną sadzi się wiosną od końca lutego do połowy maja w ilości od 12,5 tys. do 15 tys. sztuk na 1 ha. Po pierwszym roku wierzby ścinamy w okresie od listopada do marca na nową rozsadę. Po dwóch lub trzech  latach, ścinamy kombajnem na biomasę. Zbiór taki mamy przez co najmniej 25 lat w cyklu 2 lub 3 letnim. Jak pokazuje życie, średnie plony z 1 ha to 12-25 ton suchej masy drzewnej przy polskich warunkach glebowych i pogodowych (...) Zainteresowanie uprawą wierzby przybywa z dnia na dzień, w miejscowym Urzędzie Gminy urywają się telefony z pytaniami jak założyć plantację wierzby. Zainteresowanie uprawą wierzby jest bardzo duże. Pytania głównie dotyczą możliwości i sposoby uprawy jej pielęgnacji, ale także możliwości zakupu i kosztów pojedynczych sadzonek. Jedna sadzonka wierzby kosztuje około 30 groszy, ale pamiętajmy, że zbiory mamy przez około 25-30 lat. Dodam tylko, że 1 kg brykietu ze zrębków wierzby krzaczastej kaloryczni odpowiada 0,8 kg węgla kamiennego, a kosztuje o połowę mniej(...).

 

 

 

BIOMASA

Nowe Brzesko
wieś
pow. proszowicki
gmina Nowe Brzesko

Łososina Górna

 

BIOGAZ
Kraków
Tarnów

 

RÓŻNE
Stryszów
   
 
   
 
   
   
   
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Publikacja powstała w ramach projektu "Zielona edukacja w małopolskich szkołach"
Więcej informacji o projekcie na stronie:
 http://www.zielonaedukacja.eco.pl